Pénzügyek, fizetés, utazási elszámolás
Categories: Tippek trükkök
Csoportos utazásainon sokszor találkozunk a kérdéssel, hogyan készüljünk fel a fizetésre, milyen és mennyi pénzt, milyen kártyát vigyünk magunkkal egy-egy országba, hogyan rendezzük tartozásainkat társaink felé. Megosztunk veletek egy egyszerű, de jól bevált kis elszámolási segédletet, amit gyakran használunk társas utazásaink során.
Csoportos utak elszámolása egymás közt |
Csoportos túráinknál tapasztalatunk szerint a legjobb megoldás a közös kassza kezelése. Ez nálunk azt jelenti, hogy általában egyvalaki fizet a többiek helyett is egy-egy alkalommal, például a belépőjegyek megvásárlásánál, vagy a közös étkezések számlájának rendezésekor. A többiek ilyenkor nem adják meg azonnal a tartozásukat, hanem ezt csak regisztráljuk és később számolunk el. Hosszabb utazásoknál már napi rutinná vált a tartozások könyvelése a reggelizőasztalnál. Nagyobb költségvetés esetén, hosszabb utazásoknál utólag átutalással rendezzük a tartozásainkat.
Elszámoló táblázat |
Az alábbiakban letölthető excel táblázatban szerepel egy egyszerű példa, amelyen keresztül bemutatjuk az elszámolást.
Fontos tudnivalók:
A sárga cella adatbevitelre szolgál. Ezt neked kell kitölteni. Csak a sárga cellákat használd adatbevitelre. Ilyen cellák csak az “Adatok” lapon vannak.
A sárga cellákba beírt piros szöveg mintaadat. Ezeket töröld ki a táblázat használata előtt.
Az összes többi szín csak az adatok jobb elkülönítésére szolgál.
Így használd a letöltött táblázatot:
1 Töröld ki a mintaadatokat. (piros szövegek)
2 Írd be az utazó családok nevét, az alkalmazott valutákat és az átváltási árfolyamokat.
3 Fizetéskor tölts ki egy sort az “Adatok” lapon. A kontrolösszeg legyen nulla.
4 Nézd meg a végeredményt az “Elszámolás” lapon az 54. sor alatt.
A táblázatot számítógépen a legegyszerűbb kezelni, de kinyomtatva egy ceruzával ugyanolyan jól használhatod. Ebben az esetben persze a számításokat magadnak kell elvégezned.
Letöltés |
Mintapélda |
A mintapéldában először kitöltöttük az utazók (költségviselők, vagy családok) nevét: “Tamás Marika Dani Kata”. A neveket csak az “Adatok” lap D2-G2 mezőibe kell beírni.
Kitöltöttük az alkalmazott pénznemeket éls az átváltási árfolyamokat. Valutanemenként csak egyfajta árfolyamot alkalmazunk egy utazásra. Itt most Svájcba megyünk és a forinton kívül Eurót és Svájci frankot használunk.
Az első tétel szerint volt egy kávézás, ahol minden család egy-egy kávét fogyasztott 200-200 forintért és az egészet Dani fizette. A költsége tahát mindenkinek 200 Ft., de kiadása csak Daninak volt 800 Ft.
A második tétel egy vacsora Ausztriában, ahol Euróban fizettünk. Kata állta a 170 Eurós számlát. A számla alapján mindenki összeszámolta a sját fogyasztását és a 170 Eurót az utazók elosztották egymás között, ahogy ez a D-G oszlopokban szerepel. Tamásék 50-et vállalltak be, Marikáék 20-at, Daniék 40-et és Katáék 60-at.
A harmadik sorban egy kiegyenlítést könyveltünk. Tamás fizetett 12.200 Ft-ot Katának a tartozásainak a rendezése fejében. Tamás tartozása az “Elszámolás” nevű lap H55 cellájában volt leolvasható a harmadik sor kitöltése előtt. (Ha kitörlöd a harmadik sorból az adatokat, akkor láthatod az összeget amit Tamás és Kata láttak az elszámolás előtt.) Tamás ezzel az összes tartozását lerótta és tiszta a közös kassza felé. a kiegyenlítés regisztrálásakor csak a H és a K oszlopokba kellett adatokat írni, mert költsége senkinek nem merült fel. Tamás kiadása 12200 Ft., Kata kiadása -12200 Ft. A kontrolösszeg mindig legyen 0.
Az elszámolás jelenlegi állása szerint Marikáék 500, Daniék pedig 9.000 Ft-tal tartoznak Katáéknak. Ez az “Elszámolás” nevű lap 55. sorában leolvasható. Ha más pénznemben kívánnak elszámolni, akkor az 56. és 57. sorban leolvasható a tartozások állása CHF-ben és Euróban is.
Az utazóknak az utazással kapcsolatban felmerült és itt regisztrált összes költsége az “Elszámolás” nevű lap 54. sorában olvasható.
Még nincs komment.